NOKY A NOČKY

Bílkové nočky

¼ l sladké smetany

2 bílky

½ lžičky hladké mouky

sůl

Do smetany dáme bílky,přidáme špetku soli a mouku. Hmotu dáme do vymazané misky,dáme do vodní lázně a vaříme,do požadované hustoty. Lžičkou vykrajujeme nočky, které 5 minut zaváříme v polévce.

Morkové nočky

1 kousek morku

1 vejce

sůl a mouka podle potřeby

Nad párou necháme změknout morek. Přidáme sůl a třeme do běla. Do hmoty rozklepneme vejce a přidáme tolik mouky, aby bylo středně tuhé těsto. Lžičku namáčíme do vroucí polévky, vykrajujeme nočky a zaváříme.

Kypré nočky

1 vejce

1 žloutek

2 lžíce studené vody

4 dkg másla

sůl a mouka podle potřeby

Třeme vejce a žloutek se špetkou soli a máslem. Přidáme vodu a mouku tak, aby bylo těstíčko vláčné. Vykrajujeme nočky a 5 minut je zaváříme.

Sýrové nočky

8 dkg strouhaného sýra

2 dkg strouhanky

3 dkg másla

1 vejce

1 lžička polohrubé mouky

sůl

V misce třeme máslo, vejce a sůl. Přidáme sýr, strouhanku, mouku a necháme ¼ h odpočinout. Poté vykrajujeme nočky a zaváříme 4 minuty.

Vejce utřeme se solí a přisypeme krupici tak, abychom měli těsto tužší, než jako na kapání. Vykrajujeme nočky a zaváříme do polévky asi 5 minut.

Jíškové nočky

1 lžíce másla

2 lžíce hladké mouky

voda

1 vejce

Uděláme zlatou jíšku,zalijeme trochou vody a umícháme na hustou kašičku. Osolíme a do vychladlé přidáme vejce. Vykrajujeme malé nočky, neboť nabudou a zvolna vaříme 6 minut.

Krupicové noky

1 vejce

½ lžičky sekané petrželky

krupice a sůl podle potřeby

V hrnečku rozmícháme vejce,přidáme petrželku,sůl a krupici tak, aby bylo těstíčko hustější než na kapání. Zaváříme lžičkou do polévky.

FOTO ILUSTR.

Výsledek obrázku pro noky do polévky

 

 

KNEDLÍČKY

KRUPICOVÉ KNEDLÍČKY

5 dkg másla

1 vejce

1 máčená žemle

5 dkg krupice

Sůl

Máslo utřeme s vejcem do pěny,přidámevymačkanou, mlékem máčenou žemli, sůl a krupici. Hmotu necháme chvilku odpočinout. Tvoříme malé knedlíčky, které zavařujeme do polévky.

HOUSKOVÉ KNEDLÍČKY

5 dkg másla

1 vejce

špetka tlučeného květu

½ lžíce sekané petrželky

1 žemle máčená v mléce

sůl

strouhanka podle potřeby

V misce utřeme vejce s máslem. Přidáme petržel,květ,sůl,vymačkanou žemli a podle potřeby strouhanku. Tvoříme malé knedlíčky, které zavařujeme do polévky.

HOUBOVÉ KNEDLÍČKY

3 dkg másla

1 vejce

sekaná petržel

2 dkg sušených hub

1 bílek

3 dkg strouhanky

3 dkg hladké mouky

sůl

V misce utřeme žloutek s máslem, přidáme petržel,sůl,povařené a posekané houby, sníh z bílků, mouku a strouhanku. Tvoříme malé knedlíčky, které zavařujeme do polévky.

SÝROVÉ KNEDLÍČKY

4 dkg másla

4 dkg strouhaného parmezánu

1 žloutek

sůl, pepř

5 dkg polohrubé mouky

sekaná petržel

V misce utřeme máslo se žloutkem a zlehka zapracujeme ostatní suroviny. Tvoříme malé knedlíčky, které zavařujeme do polévky.

JÁTROVÉ KNEDLÍČKY

3 dkg másla

1 vejce

2 dkg slaniny

½ cibule

10 dkg jater

8 dkg strouhanky

sůl, pepř

majoránka

Na pokrájené slanině zpěníme cibulku. Utřeme máslo, vejce a sůl. Přidáme cibulku, uškrábaná játra a trochou majoránky. Připojíme strouhanku. Tvoříme malé knedlíčky, které zavařujeme do polévky.

SLANINOVÉ KNEDLÍČKY

1 žemle

3 dkg slaniny

1 vejce

mléko

sůl

mouka podle potřeby

Slaninu a žemli osmahneme. Dáme vychladnouti, pak přidáme vejce,sůl,trochu mléka a tolik mouky, aby vzniklo pěkné těstíčko. Z těsta zakulacujeme knedlíčky a zaváříme do polévky. Doba varu je asi 6 minut.

ŠUNKOVÉ KNEDLÍČKY

1 žemle v mléce máčená

1 vejce

3 dkg másla

5 dkg sekané šunky

sůl, pepř

strouhanka

sekaná petržílka

Žemli rozetřeme a utřeme s máslem a vejcem. Osolíme, přidáme petržílku,šunku a tolik strouhanky, abychom měli hladké těsto. Tvoříme malé knedlíčky, které zavařujeme do polévky.

BRAMBOROVÉ KNEDLÍČKY

3 dkg másla

1 žloutek

sekaná petržílka

sůl

2 vařené brambory

3 dkg krupice

1 lžička hladké mouky

1 bílek

Strouhanka podle potřeby

Třeme máslo se žloutkem, přidáme sůl, petržel, nastrouhané brambory, krupici a mouku. Strouhanky dáme tolik, aby vzniklo tuhé těsto. Tvoříme malé knedlíčky, které zavařujeme do polévky.

Výsledek obrázku pro KNEDLÍČKY DO POLÉVKY

 

 

SVÍTKY

Svítek vkládáme do různých druhů vývarů, ale může vylepšit i zahuštěné a bramborové polévky, potom máme vydatnou večeři. Pekáček, ve kterém svítek pečeme, vždy vymažeme tukem a vysypeme hrubou moukou, pokud není psáno jinak.

KRUPICOVÝ SVÍTEK

1/8 l mléka

4 dkg krupice

1 vejce ( sníh )

2 dkg másla

sůl

Do horkého mléka přidáme krupici, sůl a svaříme hustou kaši. Necháme vychladnouti. Máslo utřeme se žloutkem. K tomu přidáme prochladlou kaši a sníh. Vlijeme do vymazaného a vysypaného pekáčku a pečeme. Krájíme na kostičky.

KAPUSTOVÝ SVÍTEK

malá kapusta

1 vejce

4 dkg hladké mouky

2 dkg strouhanky

sůl, tlučený květ

mléko podle potřeby

Kapustičku ovaříme a jemně usekáme. Necháme vychladnout, přidáme sůl, květ tlučený (na špičku nože), vejce,mouku,strouhanku a trochu mléka. Těsto promícháme a vlijeme do vymazaného a vysypaného pekáčku a pečeme. Je chutný v silném vývaru z oháňky.

SVÍTEK RYCHLÝ

2 vejce ( sníh )

2 dkg másla

6 dkg polohrubé mouky

Sůl

Žloutky utřeme s máslem, zapracujeme mouku, sníh a lehce promícháme. Vlijeme do vymazaného a vysypaného pekáčku a pečeme.

HOUBOVÝ SVÍTEK

1 hrst sušených hub

1 máčená žemle

1 vejce ( sníh )

4 dkg polohrubé mouky

sůl, pepř

Houby povaříme a nasekáme. Spojíme se žemlí v mléce máčené a vymačkané,žloutkem,solí,pepřem. Dáme mouku, sníh a dle potřeby mléko. Těsto vlijeme do tukem vymazaného pekáčku a pečeme.

MORKOVÝ SVÍTEK

kousek morku

1 vejce ( sníh )

1 žemle v mléce máčená

½ lžíce strouhanky

Sůl

sekaná petržílka

Morek dáme změknout na okraj plotny. Přidáme k němu žloutek, žemli máčenou vymačkanou,sůl,sekanou petržílku a sníh. Hmotu promícháme a dohustíme strouhankou. Těsto rozložíme do vymazaného a vysypaného pekáčku a pečeme asi 15 minut.

SVÍTEK SVÁTEČNÍ

2 vejce ( sníh )

4 dkg másla

4 dkg šunky sekané

5 dkg polohrubé mouky

1 lžíce drobného zeleného hrášku

květ tlučený

sůl

Máslo utřeme se žloutky, přidáme sůl a na špičku nože květu. Přidáme mouku, nasekanou šunku, hrášek a lehce zapracujeme sníh. Dáme do vymazaného a vysypaného pekáčku a pečeme.